Projektowanie ogrodu – od czego zacząć?
Ogród

Projektowanie ogrodu – od czego zacząć?

Każdy z nas marzy o tym, by mieć piękny  ogród, ale zwykle zapominamy o jego funkcjonalności. W czasie projektowania ogrodu należy brać pod uwagę te dwa aspekty. Na początku należy wyjść od określenia i doprecyzowania tego, jakie elementy mają się w nim znajdować, pomijając te przedmioty, które są konieczne. Jak zatem zaprojektować wymarzony i jednocześnie praktyczny ogród?

Ogród – z czego ma się składać?

W każdym ogrodzie nie powinno zabraknąć garażu, śmietnika, tarasu wypoczynkowego, składu na drewno, jeśli mamy palenisko bądź kominek, dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, altany ogrodowej, miejsca na kompostownik, kącika dla dzieci, jeśli je posiadamy, ogródka ziołowego czy nawet zbiornika wodnego. W fazie projektowania trzeba zastanowić się i dokładnie doprecyzować jakiej wielkości mają być wyżej wspomniane elementy, dzięki czemu realnie będzie można zweryfikować co się zmieści, a co nie. Niezwykle istotny jest również styl domu – najważniejsze, by był dopasowany do stylu naszego domu.

Projektowanie ogrodu – od czego zacząć?

Rola ogrodu – jakie funkcje ma pełnić?

Osoby, które lubią spędzać czas z rodziną lub znajomymi na świeżym powietrzu zdecydują się na to, by z pewnością w ich ogrodzie znalazł się taras wypoczynkowy, który będzie skupiał wszystkich przybyłych gości. Te osoby dużą wagę również przykuwać będą do kuchni ogrodowej, w której będą mogli przyrządzać sezonowe przysmaki. Osoby, lubiące spędzać wolny czas w mniejszym gronie postawią na kameralną altanę, w której pomieszczą tradycyjny komplet mebli ogrodowych dostępny w każdym markecie budowlanym czy ogrodniczym. W fazie projektowania znaczenie odgrywa to, czy ogród ma pełnić rolę dekoracyjno-wypoczynkową czy też rekreacyjną. Dla niektórych ogród to miejsce na świeże warzywa, owoce czy zioła, pełniący funkcję ogrodu warzywnego czy mini sadu.

Fani aktywnego spędzania wolnego czasu zdecydują się na to, by ogród był wielofunkcyjnym boiskiem sportowym, w którym znajdzie się miejsce również na basen ogrodowy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych.

 

 

Zobacz więcej podobnych postów