Jesień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?
Ogród

Jesień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Mimo, iż jesienne porządki w ogrodzie zajmują znaczną część czasu to mimo wszystko są obowiązkowe, ponieważ dobrze przygotowany ogród do zimy jest w stanie zapewnić przeżycie niektórym roślinom. Jak zatem odpowiednio przygotować ogród do zimy? Które prace są konieczne do zrobienia przed zimą?

Podstawowe prace w ogrodzie

Jesienne porządki czekają każdego właściciela ogrodu. By ogród przetrwał do wiosny należy go właściwie uporządkować i zadbać o właściwą ochronę roślin. Do obowiązkowych prac zalicza się usunięcie suchych liści, przycięcie gałęzi drzew i podlanie obficie roślin, lubiących wilgoć. Kolejna kwestia to okrycie przed mrozem delikatnych krzewów i bylin oraz koszenie trawnika.

Jesienne prace na trawniku

Trawa jesienią jest dużo rzadziej koszona i wyżej niż w okresie letnim. Ostatni raz trawę wykosić należy na przełomie października i listopada. Wysokość ostatniego koszenia powinna zostać utrzymana na wysokości około 4 cm. Zaleca się, by na jesień przeprowadzić aerację trawnika, ponieważ po sezonie trawnik wymaga nieco rozluźnienia. Trawnik na zimę powinien być dokładnie oczyszczony z liści, wszelkich gałązek i roślin. Dużo prościej prace te można wykonać przy użyciu odkurzacza ogrodowego z funkcją dmuchawy.

Jesień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Porządki na rabatach

Inaczej wygląda porządkowanie rabat z roślinami jednorocznymi, a tych z roślinami wieloletnimi. W pierwszym przypadku trzeba usunąć resztki uprawianych roślin oraz wszelkie chwasty. Kolejno trzeba nawozić rabatę kompostem czy obornikiem. Ziemia w nich przed zimą powinna zostać głęboko przekopana, by została w tzw. „ostrej skibie”. W przypadku rabat z roślinami wieloletnimi dokonuje się ich przycinki i usunięcia uschniętych części nadziemnych bylin. Z rabaty należy wygrabić wszystkie liście. Przed zimą należy obficie podlać wszystkie długoletnie krzewy, lubiące wilgoć, dzięki czemu roślina będzie mogła pobierać wodę z gliny, gdy nie będzie jeszcze zmarznięta.

Ważną czynnością jesienią w ogrodzie jest także przycinanie roślin i krzewów oraz zabezpieczanie ich przed mrozem.

 

Zobacz więcej podobnych postów