Mini szklarnia na nowalijki w ogrodzie
Dom

Mini szklarnia na nowalijki w ogrodzie

Mini szklarnia na nowalijki w ogrodzie

 

Założenie mini szklarni w przydomowym ogrodzie to rozwiązanie, dzięki któremu możemy we własnych zakresie zaopatrzyć się w świeże i zdrowe warzywa już od wczesnej wiosny. Szklarnia pozwala uzyskać wysoki plon z różnorodnych warzyw.

Na domowe potrzeby zwykle buduje się szklarnie nieogrzewane, które w porównaniu z uprawą roślin w gruncie pozwalają skrócić czas oczekiwania na nowalijki o kilka tygodni. Można uprawiać w nich większość warzyw ciepłolubnych, które w uprawie gruntowej nie mają większych szans na dobre plonowanie w naszym klimacie.

Sałata, szpinak i rzodkiewki z uprawy szklarniowej

Uprawa szklarniowa warzyw daje znacznie więcej możliwości niż tradycyjna uprawa w gruncie. Dzięki niej można wydłużyć sezon wegetacyjny i szybciej zbierać plony z roślin, które popularnie nazywane są nowalijkami. Nawet zajmująca niewiele miejsca przydomowa mini szklarnia umożliwi produkcję smacznych i zdrowych warzyw na własne potrzeby. Warto wybierać wczesne gatunki, które dobrze rosną już od lutego. Szczególnie cenne dla zdrowia są rośliny dostarczające zielonych, jadalnych liści. Należą do nich odmiany sałaty, endywii oraz szpinaku i innych popularnych warzyw. Nieco później plonów dostarczają odmiany pomidorów i ogórków, które wybiera się w zależności od wielkości krzewów i okresu owocowania.

Mini szklarnia na nowalijki w ogrodzie -

Jakie odmiany warzyw wybrać do przydomowej mini szklarni?

Wśród właścicieli przydomowych mini szklarni najpopularniejszymi warzywami do uprawy od wczesnej wiosny jest sałata różnych odmian: masłowa, roszponka, rukola, a także rzodkiewka, cebula, szczypiorek, pietruszka i szpinak. Większość z dostępnych na rynku ogrodniczym gatunków to rośliny, które doskonale radzą sobie w naszym klimacie. Uprawa w mini szklarni przyśpiesza ich wzrost i plonowanie. Nowalijki w szklarni można wysiewać już pod koniec lutego. Dzięki temu znacznie skraca się okres przedwiośnia, który jest oczekiwaniem na świeże warzywa. Samodzielna uprawa daje dużo satysfakcji i oszczędności w portfelu.

Zobacz więcej podobnych postów