Sklep z winami - jakie rodzaje są dostępne?
Inspiracje

Sklep z winami - jakie rodzaje są dostępne?

Wino uznawane jest za najbardziej wymagający trunek, decyduje o tym duża złożoność tego rodzaju alkoholu. Wielu koneserów twierdzi, że nie każdy jest w stanie docenić wyjątkowy bukiet aromatów i smaków reprezentowanych przez wino. Na szczęście znaczna część społeczeństwa zna podstawowe rodzaje wina, czasami jest to wystarczające do wyboru konkretnego na uroczystość, czy prezent.

Sklep z winami - jakie rodzaje są dostępne?

Białe, czy czerwone?

Pierwsza do określenia jest barwa trunku, czyli wybór między białym, czerwonym, a różowym. We wszystkie te rodzaje wyposażony jest właściwie każdy sklep wino warszawa. Zasadniczo nasycenie każdego z tych kolorów jest uzależnione od szczepu winogron, z którego powstały trunki. Główną regułą jest ta mówiąca, że wino czerwone podawane jest do ciężkich potraw, optymalną temperaturą do przechowywania alkoholu jest przedział od 16 do 18 stopni Celsjusza. Zdecydowanie bardziej lekkie i orzeźwiające w smaku są wina białe, najlepiej smakują schłodzone. Odwiedzając sklep wino Warszawa warto zwrócić uwagę na zawartość cukru w trunku, pod tym kątem dzielą się na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Te parametry w dużej mierze zależą od kraju pochodzenia wina, zawartości alkoholu, poziomu pektyn oraz indywidualnych odczuć osoby pijącej alkohol. Właściwie w każdym rodzaju przyjęte są inne przedziały gramatury cukru w przeliczeniu na jeden litr, wahania są mimo wszystko dość duże. Czasami ewentualne różnice mogą być wyczuwalne szybko i wyraźnie, innym razem natomiast są bardzo subtelne. Pod względem zawartości alkoholu wyróżnia się wina słabe o zawartości poniżej 10% etanolu oraz mocniejsze, w których maksymalne stężenie etanolu może wynosić nawet 14%. Warto również wiedzieć, że mocne wina są często dodatkowo wzmacniane.

Różnorodność win dostępnych w sklepach

Udając się do sklepu z winami w Warszawie, czy innym mieście powinno się dokonać wyboru w oparciu o podział alkoholu na stołowe, regionalne i jakościowe. Wszystkie niezbędne dane powinny znaleźć się na etykiecie produktu, między innymi rodzaj winogron, miejsce upraw i wydajność. Wśród najczęściej wybieranych win znajdują się między innymi Cabernet Sauvignon, czerwony trunek powstający w wielu regionach całego świata. Pomimo długiego czasu dojrzewania, zdecydowanie jest wart czekania, spośród najlepiej wyczuwalnych nut znajdują się czarna porzeczka oraz aromaty korzenne. Jest jednak dość ciężkie, podaje się je zazwyczaj z mięsnymi potrawami: jagnięciną, dziczyzną, królikiem. Równie popularne jest wino Merlot, zdecydowanie szybciej dojrzewa, jest mniej wymagający, wyczuwa się w nim aromaty jeżyn, śliwek i jagód. Dzięki temu wino jest jednym z najbardziej uniwersalnych, pasuje do wielu potraw, w tym oczywiście mięsnych. Kolejnymi gatunkami są Sauvignon Blanc, Riesling, Pinot Noir – wybór trunku to jedno, a drugie to dobór odpowiedniego kieliszka. Powinien być on na tyle duży, aby móc zakręcić w nim winem. Do alkoholu czerwonego najlepiej użyć pękatego kieliszka, zwężonego u góry, do białego zdecydowanie lepiej sprawdzi się węższy.

Zobacz więcej podobnych postów