Renowacja kanałów to zabieg, który regularnie wykonuje się w każdym mieście. Przynajmniej tak być powinno, aby uniknąć poważnych awarii instalacji. Jednak jaką metodą najlepiej przeprowadzić proces? Jak się okazuje, dzisiaj coraz popularniejsza jest bezwykopowa renowacja kanałów. Na czym ona polega i czemu to dobry wybór? Sprawdzamy!
Bezwykopowa renowacja kanałów jako alternatywa dla metody tradycyjnej
W tradycyjny sposób renowację kanałów wykonuje się poprzez stworzenie wykopów, demontaż starej kanalizacji i montaż nowej. Zabieg trwa długo i wymaga dużo pracy. Natomiast bezwykopowa renowacja kanałów to sposób na znaczne przyspieszenie zabiegu, jednocześnie bez dużego nakładu pracy. Jednak jak to możliwe, że kanalizacja zostaje odnowiona bez żadnego wykopu? Okazuje się, że sprawa wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.
Bezwykopową renowację kanału można wykonać na kilka sposobów. Niemniej jednak zdecydowanie najczęściej wybieraną metodą jest obecnie kraking statyczny. Mowa o technologii wykorzystywanej przez wszystkie najlepsze przedsiębiorstwa, zajmujące się wymianą kanalizacji i innych instalacji podziemnych. Kraking statyczny to technologia, która umożliwi wymianę kanalizacji na dużej długości, przy wykonaniu niewielkich dołów na dwóch jej krańcach. Żadne większe wykopy nie są potrzebne. Następnie specjalne urządzenie wyciąga rury, a na ich miejscu umieszcza nowe. Często renowację udaje się przeprowadzić w 1-2 dni.
Dlaczego bezwykopowa renowacja kanałów to dobry wybór?
Coraz częściej, jeśli tylko dostępna jest firma oferująca taką usługę, klienci wybierają bezwykopową renowację kanałów. Czemu właściwie technika ta jest tak popularna? Jak już wcześniej wspomniano, aby przeprowadzić proces, nie trzeba tracić wiele czasu. Trwa on bardzo krótko, co jest ważne z wielu powodów. Po pierwsze, utrudnienia w ruchu trwają krócej, po drugie koszty realizacji projektu stają się o wiele mniejsze. Generalnie technika ta nie wymaga dużych inwestycji, również z tego względu, że eksploatacja sprzętu nie jest droga, a do pracy potrzeba mniej robotników niż w przypadku stosowania metody tradycyjnej.
Co więcej, bezwykopowa renowacja kanałów to mniejsza ingerencja w infrastrukturę. Nie trzeba niszczyć drogi czy chodnika, aby dostać się do rur. Wystarczy jedynie niewielki wykop, którego wykonanie nie powoduje istotnych strat. Co więcej, brak wykopu to mniejsze utrudnienia. Jak wspomniano, utrudnienia w ruchu w przypadku renowacji kanałów bez wykopów trwają krócej, jednak co jeszcze istotniejsze, są one niewielkie, o ile w ogóle występują. Tworzenie wykopów wymaga zwykle zamykania dróg, czy też odgradzania chodników. W tym przypadku żadna z tych czynności nie jest wymagana.
Technologia stale się rozwija, na czym korzystamy my wszyscy. Dobrym tego przykładem jest bezwykopowa renowacja kanałów, czyli zabieg, który jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Dzięki niemu prace trwają krócej i są tańsze, przez co zyskują zleceniodawcy, ale też wszyscy użytkownicy przestrzeni publicznej, którzy nie muszą zmagać się z utrudnieniami w ruchu.
