Sprzątanie ogrodu jesienią wymaga dużej ilości czasu, konieczne jest na przykład zgrabienie opadłych liści. Te, które zdrowo się zachowały mogą służyć do okrycia roślin wrażliwych na działanie wiatru i mrozu. Wysuszonymi liśćmi przykrywa się byliny i krzewy, a sam wierzch warto jeszcze nakryć gałęziami.
Przygotowanie ziemi liściowej
Osoby dbające o ogród często przygotowują ziemię liściową. W pierwszej kolejności usypuje się pryzmę z liści, którą przysypuje się ziemią, wystarczy jedna warstwa – czasami konieczne jest polanie całości wodą. Tak powstała ziemia zostaje wyposażona w próchnicę, jest przepuszczalna i lekka. Właśnie dlatego nadaje się idealnie do roślin doniczkowych przechowywanych w domach. Liście, które spadły z drzew mogą być przeznaczone również na kompost, w tym celu miesza się je z trawą pochodzącą z ostatniego koszenia. Dodatek w postaci pokrzyw wyposaży kompost w większą ilość azotu. Jest to bardzo tani nawóz, pozbawiony sztucznych wzmacniaczy, nie wywołuje zatem żadnych skutków ubocznych – jest po prostu naturalny.
Porządki w ogrodzie przed zimą
Przygotowanie ogrodu do zimy to również jego sprzątanie, późną jesienią powinno się wykonać ostatnie koszenie trawy. Czasami dość wysokie temperatury w listopadzie uzasadniają wówczas skoszenie trawnika. Warto pamiętać, że kosiarka może zebrać również liście niewielkich rozmiarów. Jeżeli są zbyt duże, przed odpaleniem sprzętu, należy zgrabić je na jedną stronę i dopiero po tym fakcie przystąpić do skrócenia trawy. Pozostawienie długich źdźbeł często prowadzi do namnażania się grzybów i pleśni. W rabatach roślinnych obowiązują te same zasady z liśćmi, niektórzy decydują się na ich wypalenie, co jest szkodliwe. Najlepszą możliwością jest spakowanie ich do worków i bezpieczna utylizacja. Rabaty kwiatowe muszą być również uporządkowane, wyjątek mogą stanowić nasienniki i owocostany. Ich pozostawienie zapewnia doskonałą kryjówkę dla owadów przynoszących pożytek. Ponadto mogą stanowić pokarm dla ptaków w czasie zimy.