Jak przygotować bukiety z suchych kwiatów
Inspiracje

Jak przygotować bukiety z suchych kwiatów

Suszone kwiaty są popularne ze względu na ich łatwe przechowywanie i zachowanie pięknych kwiatów na dłużej. Tworzenie własnych suszonych kwiatów, a potem piennych bukietów, przy minimalnym wysiłku nie jest takie trudne, jeśli wiesz jak.

Skąd wziąć suche kwiaty?

Suche kwiaty można kupić w kwiaciarniach lub w sklepach internetowych, można także przygotować je samodzielnie. Jeśli jednak chcesz to zrobić samemu nie korzystaj z metody zielnikowej, ponieważ uzyskasz wówczas bardzo płaskie kwiaty. Świetnie sprawdza się w podręcznym zielniku, ale nie w formie bukietu. Z tego powodu warto wykorzystać inne sposoby.

Jedna z takich metod jest ta, w której wykorzystuje się kaszę mannę. Idealnie nadaje się uzyskani pięknych zasuszonych goździków czy róż a także innych kwiatów o grubych płatkach. Polega ona na zasypaniu kwiatów kaszą w pozycji pionowej lub poziomej, tak aby całkowicie były nią zakryte. Zostawione na 2 a nawet 3 tygodnie w takiej postaci są później cudownie zasuszone i maja kolor bardzo zbliżony do tego, kiedy są świeże.

W podobny sposób suszy się kwiaty w piasku czy boarksie, ponieważ także te materiały wyciągają wodę z roślin. W tym wypadku również ważne jest aby dokładnie zasypać kwiaty, by ziarenka dostały się miedzy płatki. Po dwóch lub trzech tygodniach kwiaty powinny być już ususzone. Najlepiej sprawdza się w przypadku róż, dalii oraz cynii.

 Jak przygotować bukiety z suchych kwiatów

Najpopularniejsza metodą suszenia pozostaje jednak metoda zielarska polegająca na łączeniu kwiatów w bukietu i wieszaniu ich do góry nogami w miejscu suchymi przewiewnym. Czas suszenia zależy tutaj od temperatury, jaka panuje w danym miejscu.

Po wysuszeniu kwiaty warto utrwalić lakierem do włosów lub innym, dedykowanym do tego produktem.

Jak przygotować bukiet z suchych kwiatów?

Przygotowanie bukietów z suchych kwiatów nie różni się zbytnio od procesu dla żywych. Tradycyjnie zaczynamy tworzyć bukiet  od jego środkowej części, a następnie dobieramy kolejne elementy. Przez cały czas należy kontrolować, czy kształt bukietu pozostaje okrągły. Na końcu można przewiązać go sznurkiem lub wstążką, a następnie umieścić w ozdobnym flakonie.

To, jakie kwiaty wybierzesz i czy połączysz je z zasuszonymi liśćmi, gałązkami i trawami, zależy tylko od tego, jaki efekt cie interesuje.

Zobacz więcej podobnych postów