Na co zwracać uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?
Dom

Na co zwracać uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Montaż pokrycia jest przez wielu inwestorów uznawany za najprzyjemniejszą część budowy. W końcu fakt ten oznacza, że budynek będzie zamknięty, a możliwość przeprowadzania prac nad jego wykańczaniem wreszcie nie będzie zależna od warunków pogodowych.

Zanim jednak położymy jakiekolwiek pokrycie, należy je jeszcze wybrać i zakupić. To właśnie z tym w większości przypadków jest problem, ponieważ mało który inwestor wie od razu, jaki konkretnie rodzaj chce mieć na swojej konstrukcji. Poniżej przedstawimy kilka porad dotyczących tego, na co zwracać uwagę w przypadku szukania i doboru pokrycia dachowego.

Jakie pokrycia wyróżniamy?

Na początku, pokrótce opiszmy kilka najpopularniejszych rodzajów pokryć. Odmianą najbardziej kojarzoną przez większość osób, zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami są klasyczne dachówki ceramiczne. Tuż za nimi plasują się rodzaje betonowe i płytki włókno-cementowe. Nie zapominajmy również o pokryciach blaszanych. Te wiodą w Polsce doskonałe życie i to w dużej mierze ich używa się do krycia domów jednorodzinnych.

Warto przytoczyć jeszcze rodzaj, który stosunkowo niedawno zdobył dużą popularność, a to przez wzgląd na jego lekkość i brak konieczności jakiejkolwiek eksploatacji. Mowa mianowicie o pokryciach bitumicznych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Podstawowe kryterium wyboru

Wydawać by się mogło, że każdy wybiera takie pokrycie, jakie mu się tylko podoba. Okazuje się, że nie do końca tak jest. Nawet taki czynnik jak lokalizacja budynku ma duży wpływ na wybór materiału kryjącego więźbę dachową. Przykładowo, mieszkając nad morzem, klimat jest dużo bardziej wilgotny. Niekoniecznie więc dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie w takim wypadku materiałów podatnych na rdzę.

Drugim aspektem, nad którym musimy pomyśleć jest sama konstrukcja dachu. Weźmy pod uwagę rozmiar budynku oraz kształt i wzmocnienie więźby. Dla nieskomplikowanych połaci doskonała okaże się blacha dachowa, natomiast dla trudniejszych – dachówki. Różnica w tym przypadku jest widoczna po stronie montażu. Wszystkie pokrycia z blachy są przewożone i montowane w arkuszach. Nie można tego natomiast powiedzieć o dachówkach, które należy układać pojedynczo.

Czy każde pokrycie będzie dla nas dostępne?

Dla osób z województwa podlaskiego którzy szukają materiałów budowlanych, jakimi są pokrycia dachowe bielsk podlaski okaże się najlepszym punktem w okolicy. To właśnie tam dowiemy się, jakie pokrycie będzie idealne dla naszego budynku, a także co może ograniczyć nasz zakup.

Niektóre miejsca zabraniają dowolności w wyborze kolorystyki dachu. W takim przypadku ustalonymi z góry kolorami są przeważnie czarny i brązowy. Należy więc upewnić się jeszcze przed zakupem pokrycia, czy naszą działkę obowiązuje taki przepis.

Istotny jest również ciężar samego materiału. Ten punkt nie dotyczy pokryć pokroju blachodachówki czy gontów bitumicznych. Istotny jest natomiast w przypadku dachówek ceramicznych i betonowych. Każda konstrukcja dachowa posiada dopuszczalną wagę, jaką może obciążać ją konkretne pokrycie. Należy więc zwracać uwagę, czy planowane przez nas dachówki nie przekraczają dozwolonej liczby.

Zobacz więcej podobnych postów