Jak pielęgnować ogród latem?
Ogród

Jak pielęgnować ogród latem?

Ogród w porze letniej przyjmuje rolę często prywatnej oazy, odskoczni od uciążliwych upałów, które latem potrafią być prawdziwą bolączką. Ogród pełni również funkcję relaksacyjną, będąc świetną alternatywą dla wakacyjnych wyjazdów. Prócz przyjemności ogród wiąże się z kilkoma obowiązkami. Jakie zatem prace ogrodowe towarzyszą właścicielom ogrodów?

Prace przy krzewach ozdobnych

Wraz z początkiem lata ogrodników czeka przycinanie krzewów, kwitnących w drugiej połowy wiosny. Na bieżąco należy pozbywać się wszystkich przekwitłych kwiatostanów krzewów kwitnących, po to, by znacznie dłużej nam kwitły. Taki zabieg sprawia, że nie trzeba zawiązywać owoców. To rozwiązanie jest odpowiednie tylko w odniesieniu do krzewów, których owoce nie posiadają żadnych wartości dekoracyjnych. Kolejna kwestia dotyczy regularnego eliminowania dzikich pędów na roślinach szczepionych. Wyróżniają się z reguły innym kształtem liści oraz znacznie silniejszym wzroście w porównaniu do odmiany ozdobnej. Pędy te należy odciąć ostrym sekatorem, tak, by nie uszkodzić kory na pniu.

W zasadzie w trakcie trwania całego lata można sadzić rośliny kupowane pojemnikach. Odradza się jedynie robić to w czasie mocnych upałów czy długotrwałych susz. W drugiej połowie lata można śmiało rozpocząć przesadzenie roślin zimozielonych. Dzięki temu rośliny te będą miały odpowiednią ilość czasu, by odpowiednio się ukorzenić przed zimą. To dobry czas również na sadzenie roślin iglastych. Warto pamiętać o tym, by systematycznie pozbawiać ziemię wokół krzewów z wszelkich chwastów, by zmniejszyć ich ilość należy nanieść na ten obszar warstwę przekompostowanej kory.

Jak pielęgnować ogród latem?

Obowiązki przy bylinach ogrodowych

Ten typ roślin podczas trwania lata wymaga usunięcia przekwitłych kwiatów, co sprawi, że będą kwitły znacznie dłużej. Jeśli występuje taka potrzeba to należy podwiązać kwiatostany wysokich bylin, by nie kładły się na podłożu zwłaszcza po intensywnych opadach. Lato to odpowiedni moment na podział jeszcze niekwitnących bylin, nic tak nie rozmnoży gatunków jak ich rozdział. Czynność tą można wykonywać praktycznie przez całe lato pod warunkiem, że nie kwitną.

 

 

 

Zobacz więcej podobnych postów