Tłumienie dźwięku - w jaki sposób wygłuszyć różne miejsca?
Urządzanie

Tłumienie dźwięku - w jaki sposób wygłuszyć różne miejsca?

Zbyt duży hałas w pomieszczeniach, denerwujące echo czy po prostu chęć wytworzenia warunków perfekcyjnych dla ucha to wyzwania, które wielu osobom na całym świecie towarzyszą niemal każdego dnia. Akustycy, bo tak nazywani są specjaliści od dźwięku, dzień w dzień starają się o wyciszanie różnych miejsc po to, aby były one zgodne z normami.  

Dobre wygłuszenie pomieszczeń nie jest jednak potrzebne tylko do studio nagraniowego, skąd wypływa dźwięk do radia, telewizji czy powstaje muzyka. Wykonywanie tej czynności jest potrzebne chociażby dla pracowników wielu miejsc, w których panuje wieczny hałas. Pamiętajmy, że zdrowie osoby zatrudnionej jest ważne i zawsze trzeba zrobić coś z tym, aby zapobiec pogorszaniu się słuchu innych, pracujących dla nas ludzi.  

Studio nagrań - jak dobrze wyciszyć? 

Wiadome jest, że do wygłuszania pomieszczeń najlepsze okażą się maty wygłuszające. Ich stosowanie zdecydowanie zapobiega odbijaniu się dźwięku, przez co likwiduje niepożądane echo. Z reguły stworzone są z poliuretanu bądź żywicy melaminowej. Pianka do studia nagraniowego musi mieć idealnie dobrany współczynnik pochłaniania fal dźwiękowych i być przystosowana do wygłuszania średnich i wysokich częstotliwości.  

Z reguły do tego celu stosuje się piramidki akustyczne, które doskonale rozbijają fale dźwiękowe, uniemożliwiając im odbijanie się od ścian. Pochłanianie dźwięku w tego typu materiałach odbywa się bardzo precyzyjnie, co zdecydowanie przydaje się do wysokiej jakości studio. Pamiętajmy, że w tym wypadku ważny jest mikrofon. To on wyłapuje wszystkie dźwięki i na jego podstawie powinniśmy kleić maty. Często w takich pomieszczeniach zauważyć możemy również panele dźwiękochłonne o różnorodnych kształtach lub całkowicie ich pozbawionych. 

Tłumienie dźwięku - w jaki sposób wygłuszyć różne miejsca?  

Wygłuszanie pomieszczeń przemysłowych 

Przejdźmy do pomieszczeń, w których stosowanie mat dźwiękochłonnych jest potrzebne ze względu na zdrowie, a nie w celu stworzenia perfekcyjnych warunków akustycznych. Dla tego typu pomieszczeń również stosuje się materiały z żywicy melaminowej, jednak o nieco innych właściwościach, aniżeli w przypadku studio nagraniowego.  

Materiały te muszą być odporne na takie czynniki jak gwałtowne zmiany temperatur, gnicie, a także różnego rodzaju środki chemiczne, z którymi często można spotkać się w tego typu miejscach. Odnośnie kształtu, nie jest on już tak ważny w przypadku hali, jednak wzór minimalnych ostrosłupów z pewnością bardziej pomoże niż zaszkodzi. Najważniejsze jest, aby warstwa żywicy lub pianki z poliuretanu umożliwiała pochłanianie wysokich częstotliwości i likwidowała echo. 

Kabiny do sterowania maszynami oraz same urządzenia 

W celu wyciszania kabin dla operatorów maszyn, a także sprzętów wytwarzających hałas, przydatna okaże się mata akustyczna dźwiękochłonna składająca się z dwóch warstw. Mowa tutaj o piance poliuretanowej, a także bitumie. Warstwa pianki pomaga w nieprzepuszczaniu fal dźwiękowych zmierzających w powietrze, natomiast bitum skutecznie usuwa wszystkie drgania powstałe na skutek działania maszyn.  

Przy wyposażeniu kabin w takie maty, operatorzy mogą lepiej skupić się na pracy beż drgań stołu czy krzesła.  

Zobacz więcej podobnych postów