Sama konstrukcja dachu dwuspadowego ciągnie za sobą wiele korzyści. Sporo osób myśli, że ten typ dachów jest już przestarzały i się go nie używa. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż odpowiednio skonstruowany dodaje budynkowi stylu i uroku, a nawet często wprowadza modernistyczny wygląd.
Nie ma co ukrywać, że dach dwuspadowy posiada bardzo prostą konstrukcję i może to właśnie to czyni go unikatowym i prestiżowym w tych czasach. Ponadto, oszczędza inwestorom zbędnych kosztów, gdyż przy tworzeniu dachu chociażby czterospadowego, potrzebna jest zdecydowanie większa ilość drewnianych belek mających służyć za więźbę. Wszystko wtedy obarczone jest większym ciężarem, przez co konieczne jest tworzenie dodatkowych wzmocnień.
Sprawdźmy, jakie korzyści niesie ze sobą stworzenie dachu dwuspadowego i czy da się wykonać go w miarę możliwości samemu.
Zalety i wady tworzenia dachu dwuspadowego
Biorąc pod uwagę ogólny bilans cech związanych z dachem dwuspadowym, zdecydowanie przeważa liczba zalet. Nie jest jednak powiedziane, że to rozwiązanie każdemu będzie odpowiadać, a także że któraś z wad nie zniechęci za bardzo inwestora do wykonania tego typu konstrukcji.
Na początku warto przytoczyć najważniejszą z cech pozytywnych, jaką jest niski koszt budowy. Cena drewna przeznaczonego na więźbę wychodzi bardzo tanio, jak na dzisiejsze standardy. Ponadto, nie ma konieczności dodatkowego jej wzmacniania, a także pokrycie dachowe nie musi być zbyt często docinane, co wpływa na oszczędność materiału. Drugą, ważną rzeczą jest wysoka wytrzymałość i odporność na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Następnie w bilans wliczyć możemy znakomite trzymanie ciepła i brak możliwości jego ucieczki.
Oczywiście są i również wady tej konstrukcji. W przypadku stromego spadu posiadamy ograniczoną powierzchnię użytkową na poddaszu, a także problem z doprowadzeniem tam oświetlenia naturalnego.
Więźba dachowa dachu dwuspadowego
Więźba dachowa to nic innego, jak drewniana konstrukcja dachu. Jako że ten typ posiada dokładnie dwie połacie, to jego budowa nie jest nadmiernie skomplikowana. Po przeciwległych stronach budynku kładzie się dwie murłaty, a prostopadle do nich pod określonym kątem - krokwie. Pamiętajmy, aby poziom skosu dobierać w zależności od miejsca, w którym mieszkamy. W przypadku, gdy w naszej okolicy opady znacznie bardziej dają się we znaki, musimy zastosować większy kąt w celu odprowadzenia wody.
Połączone ze sobą krokwie tworzą najwyższy punkt budynku zwany kalenicą. Mniej więcej w dwóch trzecich ich odległości stosuje się tzw. jętki, które poziomo łączą ze sobą przeciwległe sobie krokwie, przez co uniemożliwiają ich wygięcie. W przypadku większych budynków stosuje się jednak konstrukcję płatwiowo-kleszczową, która polega na złączeniu płatwiami krokwi będących na jednej połaci oraz wzmocnienie ich słupami.
Jakie pokrycie wybrać?
Z reguły dla małych dachów dwuspadowych poleca się blachodachówkę, która jest lekka i nie obciąża zbytnio całej konstrukcji. Jej montaż okazuje się być bardzo prosty, gdyż przyjeżdża ona do nas w postaci dużych arkuszy i w przypadku dachu dwuspadowego praktycznie nie trzeba jej ciąć. Przydadzą się nam jedynie wkręty do blachy ocynkowane, a także wkrętarka. Z pomocą tych akcesoriów jesteśmy w stanie bez problemu nałożyć pokrycie na dach.