Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?
Dom

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Zakup działki budowlanej to życiowa inwestycja i grunt pod wymarzony dom. Przed podpisaniem umowy kupna warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które mogą mieć ogromne znaczenie dla przyszłej inwestycji. Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Księga wieczysta – źródło najważniejszych informacji

To najważniejszy dokument, od którego należy rozpocząć transakcję zakupu działki. Z ksiąg wieczystych można dowiedzieć się, kto jest właścicielem działki i czy nie jest obciążona hipoteką. Aby zapoznać się z treścią dokumentu, nie trzeba już fatygować się osobiście do sądu. Akta ksiąg dostępne są online.

Powierzchnia gruntu

Dobór działki pod względem powierzchni wcale nie jest taki prosty. Najważniejszym kryterium powinien być projekt domu oraz wszystko, co ma się wokół niego zmieścić. Warto mieć na uwadze, że potrzeby mieszkańców mogą z czasem ulec zmianie, co wpłynie na późniejsze decyzje o ewentualnej rozbudowie nieruchomości czy przygotowaniu gruntu pod realizację dalszych założeń.

Warto zwrócić uwagę na kształt działki. Powierzchnia w kształcie trapezu lub trójkąta może stanowić problem przy wyborze projektu domu. Niemniej jednak optymalna powierzchnia działki powinna wynosić przynajmniej 700 m2.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Dostępność mediów i droga dojazdowa

Dostępność mediów to ważna kwestia przy zakupie działki. Powierzchnia z przyłączami oznacza oszczędności, które można przeznaczyć na materiały budowlane. Kupujący zazwyczaj sprawdzają też okolicę – dobrze, jeśli w pobliżu jest rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa z łatwym dostępem do sklepów i punktów usługowych, a także udogodnienia w postaci placówek edukacyjnych, urzędów czy przychodni.

Przy wyborze działku budowlanej nie można pomijać kwestii drogi dojazdowej. Do nowych inwestycji najczęściej doprowadza się drogi nieutwardzone jako tymczasowe, lecz długotrwałe rozwiązanie. Warto upewnić się, jaki status ma dana droga – jeśli jest niepubliczna, obowiązek jej odśnieżania prawdopodobnie spadnie na właściciela pobliskiej nieruchomości.

Zobacz więcej podobnych postów