Dobry serwis kompresorów - w jakich przypadkach jest niezbędny?
Inspiracje

Dobry serwis kompresorów - w jakich przypadkach jest niezbędny?

Obecnie pneumatyka cieszy się ogromną popularnością. Zastosowań powietrza lub innego gazu pod ciśnieniem jest naprawdę bardzo dużo. Jednak aby możliwe było jego wykorzystanie, niezbędna jest sprężarka, zwana także kompresorem. Obecnie istnieje wiele rodzajów sprężarek, a najpopularniejsze z nich to modele śrubowe i tłokowe. Mowa tutaj o zaawansowanych technologicznie, skomplikowanych urządzeniach, które mogą ulegać awariom. Jak uniknąć usterki i co zrobić, jeśli już się ona pojawi?

Co charakteryzuje najpopularniejsze kompresory?

Zanim omówimy kwestię tego, jak znaleźć odpowiedni serwis kompresorów, zajmijmy się przybliżeniem charakterystyki popularnych sprężarek. Jak już wspomniano, zdecydowanie najczęściej zastosowanie znajdują dzisiaj sprężarki tłokowe i śrubowe. Te pierwsze to starszy typ kompresorów. Kompresory tłokowe zdecydowanie dłużej są wykorzystywane w przemyśle i nie tylko. Sposób ich działania jest bardzo prosty. W urządzeniu znajduje się tłoczysko, którego ruch powoduje zmniejszenie objętości powietrza, przez co wzrasta jego ciśnienie. W ten sposób uzyskujemy energię, która może zostać wykorzystana na wiele sposobów.

 

W przypadku kompresorów śrubowych energia również jest wytwarzana dzięki zmniejszeniu objętości gazu wypełniającego urządzenie. Jednak w tym przypadku mechanizm działania jest nieco inny. Przede wszystkim w sprężarkach tego typu nie występuje tłok. W jego miejscu znajduje się śruba, która kręcąc się wkoło raz się przybliża, a raz oddala od ścian urządzenia. Właśnie w ten sposób przepychane jest powietrze, które zmniejsza objętość, a tym samym wzrasta jego ciśnienie.

Kiedy niezbędny jest serwis kompresorów?

Nawet najlepsze kompresory czasami ulegają awariom. Częściej ma to miejsce w przypadku sprężarek tłokowych. Ich konstrukcja sprzyja uszkodzeniom, których naprawa bywa kosztowna. Dlatego dzisiaj coraz częściej są one zastępowane przez kompresory śrubowe. Niemniej jednak również one mogą czasami ulegać uszkodzeniom. Które elementy psują się najczęściej? Z pewnością należą do nich:

 

  • bloki,
  • osuszczacze,
  • silniki,
  • śruby.

 

Co zrobić, gdy dojdzie do awarii? Jedynym wyjściem jest wezwanie serwisu sprężarek. W takiej sytuacji dobry serwis kompresorów przeprowadzi profesjonalną naprawę, wymieniając zepsute części. Jednak awarie to nie jedyne okoliczności, w których potrzebny jest serwis.

 

Tak naprawdę każdy użytkownik sprężarek powinien prowadzić stałą współpracę z dobrym serwisem. Chodzi tutaj o konieczność regularnego dokonywania przeglądów technicznych oraz konserwacji urządzeń w celu zapobiegnięcia pojawieniu się możliwych do uniknięcia awarii.

Dobry serwis sprężarek

Poszukując dobrego serwisu kompresorów, warto rozglądać się wśród firm z doświadczeniem. Niezbędne jest również sprawdzenie kompetencji danej firmy przed nawiązaniem z nią współpracy. To wszystko pozwoli znaleźć specjalistów, którzy zadbają o dobry stan techniczny sprężarek. Ważne jest także, aby interwencja w przypadku awarii była możliwie jak najszybsza. Dzięki temu uda się uniknąć długich przestojów w pracy.

 

Dobry serwis kompresorów - w jakich przypadkach jest niezbędny?

Zobacz więcej podobnych postów