Popularność ledowych urządzeń oświetleniowych wzrasta praktycznie liniowo. Do tej pory nie udało się wynaleźć żadnej alternatywy więc postawiono na regularne udoskonalanie danej technologii. Od czasów wynalezienia diody oświetleniowej minęło już sporo czasu. Producenci jednak nie próżnują i w dalszym ciągu podejmują różne kroki mające na celu zwiększenie użyteczności tych urządzeń oraz poprawę ich żywotności.
Doskonale wiemy, że korzystanie z urządzeń LED jest na dłuższą metę tańsze, a wpływ na to ma niskie zużycie energii elektrycznej i doskonała żywotność. Sprawdźmy więc, w jaki sposób skonstruowane jest dane urządzenie oraz jaki rodzaj światła jest w stanie emitować.
Elektroluminescencja – co to?
Wszystkie diody LED działają na zasadzie zjawiska elektroluminescencji. Choć nazwa ta wydaje się być nie do końca przyjazna, to sam proces wcale nie jest zbytnio skomplikowany. Oczywiście, znajdą się osoby, dla których elektrotechnika jest rzeczą niebywale trudną. Dlatego też postaramy się omówić zasadę działania diody w sposób jak najbardziej zrozumiały.
Omawiane urządzenie jest bardzo niewielkich rozmiarów, a z zewnątrz widać wyłącznie jego żywiczną obudowę. Cały proces emisji światła odbywa się jednak wewnątrz. To właśnie tam umieszczone są dwie odnogi, połączone ze sobą źródłem zasilania na chipie półprzewodnikowym. Jedna z nich oznaczona jest symbolem “+” oznaczającym anodę, a druga “-” symbolizującym katodę. Elementem odpowiadającym za emisję jest chip półprzewodnikowy, którego zadaniem jest przepuszczanie prądu wyłącznie w jedną stronę. Podzielony jest on na dwie warstwy, z czego jedna wyposażona jest w elektrony, a druga w otwory dla nich przeznaczone. Załączając obwód elektrony z ogromną energią chcą znaleźć się na drugiej warstwie, co skutkuje wywołaniem przez nie nadmiaru energii, zamienianej na światło.
Emisja światła białego i kolorowego
Diody mają to do siebie, że potrafią emitować światła o różnych kolorach. Wykorzystywane jest to w celach dekoracyjnych na takich elementach, jak chociażby oprawy podtynkowe czy paski LED. Spory szum wywołało wynalezienie światła o białej barwie. Fizycznie udowodniono, że białe światło w ogóle nie istnieje i wbrew pozorom – wszystko się zgadza. Światło koloru białego na diodach jest tak naprawdę niebieskie. Udaje się to jednak w prosty sposób ukryć, wykorzystując do tego obudowę ze specjalną soczewką.
Sytuacja nieco bardziej komplikuje się w przypadku diod RGB. Różne kolory są wywoływane na skutek zamknięcia w jednej diodzie trzech mniejszych diod. Każda z nich świeci oryginalnie na jeden kolor spośród trzech podstawowych (R – czerwony, G – zielony, B – niebieski). Możliwość sterowania kolorami uzyskuje się na różne sposoby. Jednym z nich jest wprowadzenie do urządzeń oświetleniowych funkcji smart.
Inteligentne urządzenia LED
Część z nas z pewnością słyszała o inteligentnych żarówkach z możliwością włączania i wyłączania z poziomu telefonu. Okazuje się, że taki zabieg został zastosowany także w urządzeniach typu oprawy podtynkowe, natynkowe, zasilacze do taśm led czy nawet kinkiety.
Funkcja smart w urządzeniach dotyczy nie tylko włączania i wyłączania zasilania. W większości przypadków umożliwia także sterowanie barwą i jasnością światła, czy chociażby wcześniej wspomnianą zmianę koloru.
Widząc, jaki postęp na przestrzeni lat poczyniła dioda led, możemy domniemać, że nie zostanie ona prędko wyprzedzona żadnym, innym wynalazkiem.
